Sergüzeşt

Sergüzeşt

Sami Paşazade Sezai 1860’ta İstanbul’da doğdu. Osmanlı Devleti’nin ilk Maarif Nazırı (eğitim bakanı) Abdurrahman Sami Paşa’nın oğludu ve Babası’nın konağında özel öğrenim gördü.
1880’de ağabeyi Suphi Paşa’nın başında olduğu Evkaf Nezareti Mektub-i Kalemi’ne memur olarak girdi. 1881 Londraya atandı ve İngiltere’de kaldığı 4 yıl boyunca İngiliz ve Fransız edebiyatlarını inceledi. Elçilikteki görevinden İstifa edip İstanbul’a döndü ve İstişare Odasına memur oldu.

İlk romanı “Sergüzeşt” yüzünden göz hapsine alındığını düşünerek 1901’de Paris’e gitti ve Meşrutiyet’in ilanına kadar Paris’te kaldı. 1908’de 2’nci Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a döndü.

İlk romanı olan ve kendisine büyük ün sağlayan “Sergüzeşt” Türk edebiyatında romantizmden gerçekçiliğe geçişin başarılı örneklerinden biri sayılır. Bu romanda bir paşazade ile bir cariyenin aşk öyküsü anlatılır.

Erhältlich als Taschenbuch auf Amazon:

Erhältlich auf Thalia:

Sprache ‏ : ‎ Türkisch

Taschenbuch ‏ : ‎ 116 Seiten

ISBN-13 ‏ : ‎ 978-3949879043

Abmessungen ‏ : ‎ 14,8 x 0.6 x 21 cm

Preis Taschenbuch: 8,00€

Affiliate-Links
Die mit Sternchen (*) gekennzeichneten Links sind Provisions-Links, auch Affiliate-Links genannt. Wenn Sie auf einen solchen Link klicken und auf der Zielseite etwas kaufen, bekommen wir vom betreffenden Anbieter oder Online-Shop eine Vermittlerprovision. Es entstehen für Sie keine Nachteile beim Kauf oder Preis.